Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2014.05.14 12:48 | aktualizacja: 2014.05.14 13:45

Zamość miastem dla elity SS

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - "pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie" 1942-1943". Opowiadała o niej Agnieszka Jaczyńska.
Zamość miastem dla elity SS
Zamość miastem dla elity SS

Zebranych na wystawie 14 maja br. przywitała dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Dorota Skakuj.
O wystawie i towarzyszącym jej albumie opowiadała jej współtwórczyni Agnieszka Jaczyńska. - Wystawa jest jakby skrótem albumu. Oba przedsięwzięcia wiążą się z akcją przesiedlenczą na Zamojszczyźnie. Album i wystawą chciałam udowodnić, że nie była to historia regionalna, nie był to przypadek.A szerszy plan i konsekwencje niemieckiej polityki etnicznej na terenach pod kontrolą II Rzeszy - mówiła Agnieszka Jaczyńska. Autorka w swojej prezentacji omówiła każdy rozdział albumu, będący jednocześnie częścią wystawy. Podkreśliła, że przełomowa dla tych terenów była wizyta Himmlera, który na Lubelszczyźnie chciał stworzyć pierwszy bastion niemieckości. Zamojszczyzna była bardzo atrakcyjna ze względów strategicznych, gospodarczych ponadto był to obszar dość bezpieczny gdyż w 1941 roku nie działały tu jeszcze oddziały partyzanckie . - Himmler zakaądał, że na Zamojsczyźnie powstanie baza, która będzie miejscem do realizacji kolejnych etapów planu, Zamość miał być 20,25 tysięcznym miastem dla elity SS - zaznaczyła
Agnieszka Jaczyńska z IPN.

Wystawę Agnieszka Jaczyńska przygotowała wspólnie z Magdaleną Śladecką, do upowszechnienia i utrwalenia wiedzy o wysiedleniach Zamojszczyzny i upamiętnienia losów tych, których one dotknęły. We wstępie do albumu Jaczyńska przypomna, że w listopadzie 2012 r. obchodziliśmy 70. Rocznicę rozpoczęcia niemieckiej akcji wysiedleńczo-osadniczej na Zamojszczyźnie. Wydarzenia, które do dnia dzisiejszego dla mieszkańców Zamościa i regionu jest jednym z najtragiczniejszych wspomnień II wojny światowej. Trudno tu znaleźć miejscowość, która w mniejszym lub większym stopniu nie została boleśnie doświadczona ówczesnymi wydarzeniami. Powszechnie rozpoznawalnym symbolem wysiedlanej Zamojszczyzny są "Dzieci Zamojszczyzny", które tak jak jej dorośli mieszkańcy dostały się w tryby bezwzględnej niemieckiej machiny wysiedleńczej. - "Dzieci Zamojszczyzny" to oddzielny temat, który wymaga jeszcze pogłębionych badań. Szacuje się, że wywieziono ok. 30 tysięcy dzieci. 10 tys. z nich straciło życie, ok. 4,5 tys. zostało przeznaczonych do germanizacji. Są to liczby szacunkowe, nie są udokumentowane. Część dzieci udało się uratować, dzięki kolejarzom, którzy monitorowali trasy przejazdu pociągów. Znane sa historie 3 dzieci, które udało się wykupić. Trzeba oczywiście wspomnieć o akcji Zamojskich, którzy uratowali ok. 400 dzieci z obozu w Zwierzyńcu - mówiła Jaczyńska .

Album Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna był nominowany do Nagrody Historycznej tygodnika "Polityka" 2013.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3852
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
7b8-024
~ warto obejrzeć tę wystawę   Wystawa bardzo interesująca, dla nas szczególnie, zważywszy że ofiarami pacyfikacji byli nasi rodzice, dziadkowie. Wielu z mieszkańców naszego regionu zna ten temat z autopsji lub z przekazów bliskich. Pogłębieniem tej wiedzy historycznej, jest prezentacja w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, na podstawie materiałów źródłowych,m.in. na filmie, w albumie i innych, przedstawianych przez dr Jaczyńską, która wyczerpująco o tym opowiadała. A kto nie był na otwarciu wystawy, może obejrzeć te materiały, z albumem włącznie. Pani dr D.Skakuj, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej wyraźnie zapowiadała termin otwarcia wystawy w mediach, było też sporo ogłoszeń. Kto chciał, to był 14 maja w południe w muzeum.
15 maja 2014
+1
-1
PL
d6a-200
~ Wybiorę się   Wybiorę się, temat mi leży. Jako dziecko przeżyłem Majdanek...Szkoda, ze nie informowano społeczeństwa o tym z wyprzedzeniem. Pani dyr jakby zaspała...
15 maja 2014
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 23:23 Rakówka
Poetka pochodząca z powiatu biłgorajskiego uhonorowana Literacką Nagrodą Nike 2024
Urszula Kozioł, poetka pochodząca z Rakówki w powiecie biłgorajskim, została uhonorowana Literacką Nagrodą Nike 2024 za tom poetycki "Raptularz". To jedno z najważniejszych wyróżnień w polskiej literaturze.
w czwartek, godzina 12:42 Biłgoraj
Podejrzany o zabójstwo nadal na wolności
w piątek, godzina 16:56 Biłgoraj
Dzień Nauczyciela w "Elektryku"
w piątek, godzina 08:58 Tereszpol
"Moją przemianę rozpatruję w kategorii cudu". Michał Koterski w Tereszpolu
W czwartkowy wieczór, 10 października, sala konferencyjna Urzędu Gminy Tereszpol wypełniła się po brzegi. Powodem tak dużego zainteresowania było spotkanie autorskie ze znanym aktorem Michałem Koterskim.
w środę, godzina 12:24 Biłgoraj
Nabór wniosków na najem nowych mieszkań TBS
w poniedziałek, godzina 13:02 Biłgoraj
Podejrzany o zabójstwo uciekł ze szpitala psychiatrycznego
5 października 2024 Biłgoraj
"Leśnik" świętuje 60-lecie [NOWE ZDJĘCIA]
Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju świętuje 60-lecie swojego istnienia. Uroczystości rocznicowe zorganizowano w sobotę 5 października. Wydarzenie zgromadziło wielu gości, w tym absolwentów, którzy mieli okazję powrócić do miejsc, gdzie zdobywali wiedzę i umiejętności związane z gospodarką leśną.
w piątek, godzina 15:48 Biłgoraj
Absolwentka I LO im. ONZ w gronie najlepszych w Polsce
w środę, godzina 11:38 Biłgoraj
Trzecia doba poszukiwań podejrzanego o zabójstwo
w niedzielę, godzina 13:53 Biłgoraj
Biegiem po Ziemi Biłorajskiej [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 6 października, ulice Biłgoraja i okolic wypełniły się biegaczami, którzy mimo padającego deszczu, postanowili zmierzyć się z wymagającą trasą biegu "Dziesiątka po Ziemi Biłgorajskiej". Sportowa rywalizacja połączyła zarówno doświadczonych zawodników, jak i amatorów biegania.
w środę, godzina 16:22 Osuchy
Buraki cukrowe całkowicie zablokowały drogę wojewódzką [AKTUALIZACJA]
30 września 2024 Biłgoraj
Nabór na stanowisko nadleśniczego
28 września 2024 Biłgoraj
Jubileusz biłgorajskiego liceum
W sobotę 28 września społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Był to wyjątkowy dzień pełen refleksji, wspomnień i spotkań, który zgromadził społeczność szkolną, absolwentów oraz przyjaciół placówki.
w poniedziałek, godzina 21:43 Lipowiec Stary
Akcja poszukiwawcza w lesie [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 11:39 Obsza
Zabytkowe kościoły odzyskają dawny blask
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl