W piątek, 12 kwietnia, w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury, odbyła się sesja naukowa z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na spotkanie zaprosili starosta powiatu biłgorajskiego, organizacje kombatanckie oraz burmistrz Biłgoraja.
Wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W sali widowiskowej BCK zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, a także młodzież szkolna. Wysłuchali oni dr Marcina Palucha z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który swoje przemówienia poświęcił jeńcom polskim w obozach NKWD Pawliszczew Bor i Griazowcu.
Mówił też o obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. - Obozów, w których przebywali jeńcy było kilkanaście, jednak dla oficerów utworzono trzy główne, było to obozy specjalne NKWD: kozielski, starobielski i ostaszkowski. Łącznie przebywało w nich prawie 15 tys. osób. Sowieci koncentrowali w nich funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i policjantów, ale także pracowników wywiadu, którzy z punktu widzenia sowietów były wyjątkowo niebezpieczni - mówił do zgromadzonych dr Marcin Paluch. Większość jeńców obozów została wymordowana, ocaleli nieliczni, niespełna 400 osób.
- Strona rosyjska myślała o możliwości stworzenia "własnego" Katynia, zaczęto prowadzić nawet badania dotyczące możliwości dokonywania mordów przez Polaków na bolszewikach, Oczywiście jest to ewidentne kłamstwo i nie można pozwolić się zmanipulować. Po pierwszej wojnie światowej na terenie Polski w różnych obozach przebywali jeńcy sowieccy, z powodu trudnej sytuacji, ale także wybuchających epidemii, umierali. Nie były jednak dokonywane żadne morderstwa. Polskich jeńców wymordowano za to w miesiąc - dodał dr Paluch.
Dr Adam Balicki stwierdził natomiast, że poznanie historii, nawet tej trudnej, jest warunkiem koniecznym do bycia świadomym obywatelem. W swoim wystąpieniu mówił o miejscu zbrodni katyńskiej w świadomości Polaków mówił. - Jakie jest to miejsce? Oczywiście wyjątkowe. Był to przecież okrutny mord wykonany z powodów politycznych na ogromniej licznie polskich elit, na jeńcach, a więc ludziach bezbronnych. Władze Związku Radzieckiego zdawały sobie sprawę, że są to ludzie których na komunizm nawrócić się nie da, że to ludzie o silnych kręgosłupach moralnych i głębokim poczuciu patriotyzmu. Przypłacili to życiem - mówił.
Dr Balicki zaznaczył również, że niezwykle istotne jest, by teraz właściwie sklasyfikować to wydarzenie, jako zbrodnię przeciwko ludzkości. - Trzeba nazwać rzeczy po imieniu. Ta sprawa trwa po dzień dzisiejszy, bo zbrodnia katyńska jako jedyna zbrodnia z okresu II wojny światowej nie została osądzona, winni nie zostali skazani - dodał.
W swoim przemówieniu dr Balicki nawiązał również do innej niezwykle ważnej kwestii - pamięci.
- Życia tym ludziom już nie przywrócimy ale jesteśmy winni im pamięć - podsumował piątkową uroczystość dr Adam Balicki.
Na zakończenie przedstawiciele samorządów wraz z kombatantami złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym ofiarom Katynia, na cmentarzu znajdującym się przy ul. Lubelskiej.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
b79-e0f
~ kot do jot e Rzeczywiście, bardzo niewiele przychodzi ci do głowy... . Na temat ruskiego "zwycięstwa" i podboju kosmosu nie będę cię uświadamiał. To elementarna wiedza, nie miejsce to na uzupełnianie wykształcenia. Jeśli się czegoś nie rozumie - nie pisać, nie powiększać głupoty i bezmyślności.
13 kwietnia 2013
+3
-0
PL
10e-512
~ 741 A czemu byli funkcjonariusze SB nie składali kwiatów na grobach?Białoń i i inni?Tak bronili komuchów za komuny ale kasy nazbijali jak przyszła solidarność np Bara i inni sklepikarze z MO
13 kwietnia 2013
+2
-0
PL
104-b99
~ jot e Jak łatwo jest używać inwektyw: "ruskie bydło"!!!! Te "ruskie bydło" również skrycie zwyciężyło hitlerowskie Niemcy jak też obecnie pierwsze wysłało człowieka w Kosmos. A cóż tak wielkiego uczyniło/stosując taki sam język/ "polskie bydło"? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to plucie jadem w internecie. Tak!!! Niektórzy w tej dziedzinie są swego rodzaju mistrzami.....
12 kwietnia 2013
+5
-5
PL
b79-e0f
~ kot parszywy Ruskie bydło nie potrafiło pokonać naszej armii w otwartej walce, mordowali oficerów skrytobójczo. Pozbawiony inteligencji Naród w większości przyjął ruskie rządy, nieliczni, "żołnierze wyklęci" sprzeciwiali się zniewoleniu. Dziś też, Naród bez elit, ogłupiany przez cwaniaków-polityków i działaczy wszelkiej maści, nie potrafi wznieść się ponad podziały i wspólnie pracować dla Polski.
12 kwietnia 2013
+6
-4
PL
5f6-8a4
~ kibol A prawdziwa uroczystość odbyła się w dniu 10 kwietnia br, przy Pomniku Katyńskim !!! ( bez komuchów ).
12 kwietnia 2013
+3
-2
PL
5a3-c05
~ pepe Ofiarami zbrodni byli oficerowie Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, nauczyciele, urzędnicy państwowi)[3], którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Rodziny ofiar zbrodni przebywające na tych terenach – ok. 22–25 tys. rodzin (ponad 60 tys. osób)[4] – wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu na podstawie uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 2 marca 1940 roku podjętej na wniosek Ławrientija Berii i Nikity Chruszczowa[5]. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi[6]). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.
12 kwietnia 2013
+3
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
dzisiaj, 15:19
Wola Dereźniańska
Nie żyje zasłużony strażak
dzisiaj, 21:34
Biłgoraj
Prokuratura złożyła apelację od wyroku umarzającego postępowanie wobec nietrzeźwego radnego
w piątek, godzina 08:51
Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
dzisiaj, 10:50
Smólsko Małe
Samochód w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
27 października 2024
Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do lasu na Roztoczu
w piątek, godzina 11:33
Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
dzisiaj, 10:03
Tarnogród
Poranna kolizja z sarną
w niedzielę, godzina 10:25
Powiat
Gminy Aleksandrów, Biłgoraj, Józefów i Księżpol z przerwami w dostawie prądu