W ubiegłym roku w przedszkolach samorządowych zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych dzieci. Rodzice aż 120 maluchów musieli albo skorzystać z oferty placówek prywatnych, albo poszukać innej formy opieki.
Władze miasta nie chcą, by taka sytuacja powtórzyła się i w tym roku. Wczoraj burmistrz Janusz Rosłan podpisał zarządzenie dotyczące rekrutacji dzieci do przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych w szkołach. W dokumencie zawarte zostały zasady, zgodnie z którymi od września br. dzieci będą przyjmowane do placówek. Najbardziej istotnym jest fakt, że w budynkach przedszkoli nie będą już przebywały sześciolatki. Rodzice zdecydują czy powinny one rozpocząć naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej, czy spędzić ten rok w oddziale zerowym, jednak również w budynku szkoły.
Za rok nie będzie wyboru, rodzice wszystkich dzieci sześcioletnich będą zobligowani do posłania swojej pociechy do klasy pierwszej. Dlaczego więc wprowadzane są zmiany, które będą obowiązywały zaledwie 10 miesięcy?
- Wprowadzone zarządzenie zagwarantuje, że w przedszkolach samorządowych we wrześniu będą 193 dodatkowe miejsca, czyli właśnie o tyle dzieci więcej będą mogły przyjąć nasze placówki. Oznacza to, że w przedszkolach znajdą się wszystkie trzylatki, a być może także dzieci 2,5-letnie - powiedział w rozmowie z portalem bilgorajska.pl burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.
Warto zaznaczyć, że z takiego rozwiązania już korzystają większe miasta jak Warszawa czy Poznań, gdzie od wielu lat sześciolatki uczą się w "zerówkach" w warunkach szkolnych.
Jednak zmiany w zasadach rekrutacji przedszkolaków to nie tylko kwestia zapewnienia dzieciom miejsca w placówce, to także możliwość odsunięcia w czasie zwolnień nauczycieli. Niestety w związku z pogłębiającym się niżem demograficznym, bez wprowadzania zmian, konieczne byłoby zwolnienie części personelu w jednej ze szkół, gdyż więcej oddziałów opuści jednostkę niż zostanie przyjętych.
- Przenosząc sześciolatki do budynków szkół będziemy mogli jeszcze przez pewien czas zagwarantować zatrudnienie pedagogom. Najwięcej oddziałów ubędzie od września w Szkole Podstawowej Nr 1 i tu właśnie jest największe zagrożenie, że nie dla wszystkich nauczycieli znajdzie się praca - wyjaśnił burmistrz i dodał: - Zachęcam rodziców do posyłania swoich dzieci do klas pierwszych z tego względu, że za kilka lat podwójna ilość uczniów będzie ubiegała się o miejsca w gimnazjach, potem będzie walka o dobre liceum, a za 12 lat o przyjęcie na studia, mogą być wtedy kłopoty, jeśli ta sama ilość dzieci rozłożona zostanie to na dwa lata, sytuacja z pewnością będzie łatwiejsza.
Nie trzeba także obawiać się warunków, w jakich będą przebywali uczniowie "zerówek". Wszyscy dyrektorzy szkół zapewniają, że są one przystosowane do przyjęcia tak małych dzieci i na pewno bezpieczeństwo maluchów nie będzie zagrożone. Nie zabraknie też miejsca dla wszystkich uczniów, w ciągu ostatnich lat sukcesywnie spada ilość dzieci w miejskich placówkach. Przez ostatnią dekadę ubyło ich prawie tysiąc, przy czym obecnie największa biłgorajska szkoła liczy nieco ponad 800 uczniów.
Istotny dla rodziców może być także argument finansowy, uczniowie w szkolnej "zerówce" będą mieli zapewnioną bezpłatną opiekę, nawet jeśli zostaną zapisani na więcej niż pięć godzin podstawy programowej, w przedszkolu opłaty te naliczane są za każdą dodatkową godzinę.
Zapisy do przedszkoli ruszają już jutro, 1 marca. Do końca miesiąca będą wydawane i przyjmowane karty zgłoszenia dziecka do wybranej placówki.
Samorządowe Przedszkole nr 1
ul. Długa
23-400 Biłgoraj
tel.84 686 20 74
strona internetowa: przedszkole1-bilgoraj.blogspot.com
Samorządowe Przedszkole nr 2
Al. 400-lecia 54
23-400 Biłgoraj
tel. 84 686 41 83
www.sp2.bilgo.pl
Samorządowe Przedszkole nr 3
ul. Sienkiewicza 17
23-400 Biłgoraj
84 686 24 86
www.sp3.lbl.pl