Przez ostatnich 12 miesięcy jej pracownicy zajmowali się nie tylko wypożyczaniem książek i udostępnianiem czasopism, ale również organizacją licznych spotkań i imprez, a także działalnością wydawniczą. Większość tych zadań udało się zrealizować dzięki środkom, które placówka pozyskała ze źródeł zewnętrznych, w tym funduszy unijnych. W ubiegłym roku siedziba biblioteki zyskała też nowy wygląd. Wyremontowana czytelnia dla dorosłych ma teraz prawie 140 metrów kwadratowych, nową podłogę i zmieniony układ księgozbioru. Dzięki temu pomieszczenie jest jaśniejsze i bardziej przestronne, a czytelnicy mogą korzystać z zasobów bibliotecznych w bardziej komfortowych warunkach.
Jednym z projektów, które udało się zrealizować była poprawa dostępu do internetu. Dzięki doposażeniu pracowni czytelnicy mają do dyspozycji ponad dwukrotnie więcej stanowisk niż wcześniej, co zdaniem dyrekcji placówki, przekłada się na liczbę osób, odwiedzających józefowską książnicę. - Tylko przez ostatnie cztery miesiące 2012 roku z nowoczesnej pracowni skorzystało ponad 350 osób, a w tym roku liczba ta powinna przekroczyć 1,5 tysiąca - przewiduje kierownik placówki Elżbieta Jamroz. Pieniądze na doposażenie stanowisk pochodziły z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Biblioteka otrzymała też wsparcie z Programu Donacji Oprogramowania Microsoft, która dofinansowała zakup nowoczesnego oprogramowania oraz z Fundacji Orange "Orange dla bibliotek" na pokrycie części kosztów dostępu do sieci. W ramach działalności wydawniczej józefowska książnica wydała m.in. publikację pod tytułem "W krainie żurawiny i utopców", zawierającą podania i legendy, związane z gminą Józefów oraz innymi gminami, tworzącymi Lokalną Grupę Działania "Nasze Roztocze". Pieniądze na ten cel pozyskano z PROW-u.
Ważnym elementem działalności była promocja czytelnictwa. Dzięki środkom z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej z Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, placówka w Józefowie włączyła się w obchody Roku Janusza Korczaka. W ramach projektu "W poszukiwaniu wzorców" w placówce odbywały się konkursy, warsztaty i spotkania, których celem było popularyzowanie myśli pisarza na temat wychowania i edukacji, opartych na ponadczasowych wartościach, wzajemnym szacunku i tolerancji.
Od pięciu lat MBP w Józefowie uczestniczy też w programie "Tu Czytamy!", realizowanym przez Instytut Książki. Jego celem jest pomoc w tworzeniu i prowadzeniu Dyskusyjnych Klubów Książki jako miejsca dla ludzi lubiących czytać i lubiących o tym rozmawiać, a także ułatwienie dostępu do nowości wydawniczych i organizowanie spotkań z pisarzami.
Józefowska książnica stara się dostarczać mieszkańcom, ciekawą ofertę czytelniczą i kulturalną, a główne wysiłki kieruje na kształtowanie przede wszystkim młodego czytelnika. - Działalność naszej placówki nie kończy się na udostępnianiu swych zbiorów, czy przekazywaniu wiadomości bibliograficznych, prowadzimy bowiem szerszą działalność, której celem jest przybliżenie książki i literatury czytelnikowi i zachęcenie go do odwiedzania naszej placówki, nie tylko po to, by wypożyczył lekturę, ale także, by przyjemnie spędził wolny czas - podsumowuje Elżbieta Jamroz kierownik biblioteki w Józefowie.
Przez cały 2012 rok z internetu w tej placówce skorzystało prawie 1000 osób, książki wypożyczyło około 8000 czytelników, czasopisma lub książki na miejscu przejrzało ponad 870 osób, a w warsztatach, wystawach, konkursach, spotkaniach, projekcjach i innych zajęciach wzięło udział około 2000 ludzi, w tym duża grupa turystów, odwiedzających Roztocze.