Czy młodzież potrzebuje psychologa?
Wyobraź sobie, że wracasz, po całym dniu ciężkiej pracy i marzysz tylko o tym, aby położyć, się i odpocząć. Zamiast spokoju spotykasz się narzekaniem na Twoje lenistwo. Wyobraź sobie, że jesteś ofiarą molestowania lub mobbingu w pracy, lecz każda próba opowiedzenia o tych doświadczeniach, spotyka się z lekceważeniem. To przykre i budzi opór. Niestety tak przykre doświadczenia nie oszczędzają młodzieży.
Dzieci nierzadko słyszą komentarze: "Gdy byłam w Twoim wieku, po szkole pomagałam rodzicom w gospodarstwie do wieczora" albo "Za moich czasów za pyskowanie nauczycielowi dostawało się linijka po rękach".
Jak wynika z raportu "Młode Głowy" Fundacji Unaweza z 2023 r. - codzienność młodzieży przepełnia samotność, niska samoocena oraz brak poczucia sprawczości. Czasami doprowadza to do tak poważnego kryzysu psychicznego, że pojawią się myśli samobójcze.
Psycholog młodzieżowy jest tym specjalistą, do którego powinni zwrócić się rodzice z prośbą o pomoc dziecku. Samodzielne udzielanie wsparcia to droga donikąd, ponieważ często to właśnie sytuacja w domu jest powodem kryzysu psychicznego młodego człowieka.
Dowiedz się, w jak psychoterapeuta dla młodzieży może pomóc Twojemu dziecku: https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psycholog-dla-mlodziezy-online.
Po czym poznać, że Twoje dziecko potrzebuje konsultacji z psychologiem?
O okresie dojrzewania i tzw. buntu młodzieżowego mowa jest zwykle w negatywnym świetle. Całą uwagę poświęca się trudnościom wychowawczym, z jakimi zmagają się rodzice. Tymczasem to na problemach dzieci należy się skupić. Ich zachowanie jest wołaniem o pomoc, a nie złośliwością wobec dorosłych i stworzonego przez nich świata.
O ile coraz więcej rodziców ma świadomość, że furia kilkulatka to nauka radzenia sobie z emocjami, których dziecko nie rozumie, o tyle większość z nich zapomina o tej zasadzie w przypadku dziecka nastoletniego. A przecież to wówczas zachodzą olbrzymie zmiany psychiczne i fizyczne w ciele, które młodemu człowiekowi trudno jest pojąć.
Sygnałami świadczącymi o tym, że dziecku potrzebna jest terapia dla młodzieży, są m.in.:
- wycofanie się dziecka z kontaktów z rówieśnikami,
- wagarowanie,
- niechęć do opuszczania domu (a niekiedy nawet własnego pokoju),
- agresja,
- zaburzenia odżywiania (kompulsywne objadanie się albo unikanie jedzenia),
- wyraźne lęki,
- sięganie po substancje psychoaktywne,
- pogorszenie wyników w nauce,
- niskie poczucie własnej wartości i brak wiary w swoje możliwości.
Jak przebiegają konsultacje z psychologiem młodzieżowym?
Jak to możliwe, że zaledwie 5% nastolatków wyraża wolę skorzystania ze wsparcia psychologa w razie potrzeby, skoro, jak wynika z raportu Unaweza, aż 32,5% nie akceptuje tego, kim jest, u 29,3% podejrzewa się depresję, a 28% z nich nie chce żyć?
Nie chodzi tylko o obawę, że specjalista nie dochowa tajemnicy oraz że nie zależy mu na przyszłości dziecka. Młodzież żyje pod permanentną obserwacją rówieśniczą. Dlatego pojawia się lęk, że gdy "wyjdzie na jaw", że psycholog młodzieżowy udziela im wsparcia, pojawią się ze strony kolegów i koleżanek przykre komentarze: "Jesteś czubkiem", "Nie zadajemy się z nienormalnymi".
Aby oszczędzić dziecku tego stresu i pozwolić, by terapia dla młodzieży była skuteczna - warto skorzystać ze wsparcia online. (Sesje z psychologiem online można umówić np. tutaj: https://www.twojpsycholog.online/) Sesje odbywają się w formie wideorozmowy, podczas której psycholog może obserwować dziecko i odczytać ukrytą treść - tę nie tylko zaszyfrowaną w zdaniach, ale też w przerwach między nimi oraz w mimice.