Po co jest destylator?
Alkohol można otrzymać wskutek fermentacji produktów mających w swoim składzie cukry proste albo skrobię - najczęściej stosowanym w tym celu surowcem jest zwykły cukier, zboża, trzcina cukrowa, ziemniaki, owoce. Sfermentowana mieszanka to jeszcze nie alkohol, a proces jego oddzielania od reszty składników to właśnie destylacja. Alkohol skrapla się na chłodnicy destylatora i spływa wężykiem odbioru, a jego moc zależy nie tylko od zastosowanego surowca, ale też wydajności urządzenia.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie destylatora?
Destylatory do domowej produkcji alkoholu mają różne parametry techniczne i są nieco inaczej zbudowane. Teoretycznie destylator da się zbudować np. ze szkła albo ze zwykłej blachy, ale efekt końcowy będzie wtedy daleki od oczekiwanego. Za najlepsze uchodzą destylatory miedziane albo ze stali nierdzewnej. Miedź usuwa z destylatu szkodliwe związki chemiczne, działa bakteriostatycznie i jest odporna na korozję, a gotowy alkohol ma szlachetniejszy, głębszy smak. W przypadku stali nierdzewnej główną zaletą jest niższa cena i mniej problematyczna konserwacja aparatury, jednak stalowy destylator nie zapewnia tak dobrych walorów smakowych.
Drugą ważną kwestią jest typ destylatora. Alembiki miedziane dają dobrej jakości destylat, są jednak średnio wydajne i problematyczne w użytkowaniu. Pot-still to z kolei bardzo praktyczny sprzęt do destylacji prostej, a na https://dobrydestylator.pl/ można zamówić urządzenia z dodatkowymi akcesoriami jak reflux czy aromatyzator, dzięki którym otrzymuje się alkohol jeszcze wyższej jakości. Pot-still idealnie nadaje się do produkcji destylatów smakowych, ale nie da się w nim wyprodukować czystego spirytusu.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest kolumna rektyfikacyjna. Kosztuje więcej, ale też ma szersze możliwości, ponieważ pozwala uzyskać zarówno destylat owocowy i zbożowy, jak i czysty spirytus. Dodatkowe informacje o takim sprzęcie można znaleźć na: https://dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-76.
Jak duży musi być destylator?
Średnica rury decyduje o wydajności destylatora, i im jest ona większa, tym lepsze są parametry sprzętu. Do warunków domowych poleca się destylatory ze średnicą >50 mm. Wysokość rury ma znaczenie dla mocy destylatu i stopnia jego oczyszczenia, dlatego w przypadku kolumny rektyfikacyjnej wysokość rury nie powinna być niższa od 100 cm. Dla destylatorów Pot-still wystarczy około 50-80 cm - jeśli sprzęt ma być tylko do wytwarzania trunków smakowych, rura może być krótsza.