Kursy pedagogiczne online z certyfikatem - na czym polegają?
Ukończenie studiów pedagogicznych stanowi często początek w karierze przyszłych nauczycieli. Wiedza akademicka jest niezbędna, jednak często liczą się także umiejętności praktyczne oraz uprawnienia. Dla absolwentów pedagogiki planujących pracę nauczyciela powstały specjalne kursy kwalifikacyjne przygotowujące do zawodu nauczyciela.
Kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli odbywają się w wymiarze 150-270 godzin w trybie online. Zwieńczeniem kursu jest dokument zgodny z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Potwierdza on zdobyte kwalifikacje oraz uprawnienia dające możliwość pracy z dziećmi. Może być bardzo przydatny podczas poszukiwania pracy, zwłaszcza przez młode osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki zawodowe.
Kwalifikacyjny kurs pedagogiczny - czego uczą się przyszli nauczyciele?
Każdy kurs pedagogiczny ma charakter kwalifikacyjny. Oznacza to, że wszystkie przekazywane na nim informacje mają realnie posłużyć w pracy nauczyciela. Kursanci uzyskują wiedzę z zakresu:
pedagogiki ogólnej;
psychologii;
socjologii i pedagogiki społecznej;
dydaktyki;
metod opracowywania programu zajęć i ich wdrażania;
teorii wychowania;
diagnostyki i badań pedagogicznych.
Dodatkowo absolwenci kursu otrzymują specjalne uprawnienia pozwalające na pracę z dziećmi. Są także przygotowani na wyzwania, jakie stawia zawód nauczyciela, np. reagowanie na sytuacje kryzysowe bądź współpraca z różnymi, niekiedy trudnymi typami uczniów.
Gdzie można zapisać się na kursy pedagogiczne oraz jak wygląda rekrutacja?
Jedną z bardzo dobrze ocenianych uczelni jest Centrum Doskonalenia Zawodowego, które oferuje kursy dla nauczycieli. Placówka specjalizuje się kształtowaniu przyszłych pedagogów wielu specjalizacji: od podstawowej pedagogiki ogólnej, aż po dziedziny takie, jak oligofrenopedagogika, tyflopedagogika, surdopedagogika. Dostępne są także specjalne kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli języków obcych. Wszystkie opisane są na stronie: epedagog.edu.pl.
Warunkiem przyjęcia na kursy pedagogiczne jest ukończenie studiów I lub II stopnia. Kursy stanowią praktyczne uzupełnienie podstawowej wiedzy akademickiej, dlatego podczas rekrutacji wymagane jest okazanie dyplomu studiów licencjackich lub magisterskich. Do kursu mogą przystąpić absolwenci pedagogiki, psychologii, socjologii. Są także istotne dla osób, które chcą podjąć się nauczania jednego z podstawowych przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, historia.