Dalekowzroczność - charakterystyka wady wzroku
Dalekowzroczność charakteryzuje się brakiem ostrości przy patrzeniu na przedmioty, które znajdują się w bliskiej i dalekiej odległości. Osoba dotknięta wadą widzi rozmazany obraz, który wyostrza się przy zmrużeniu oczu. Takie postępowanie może jednak prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości. Są to przede wszystkim bóle głowy i gałki ocznej.
Czym jest spowodowana dalekowzroczność?
Dalekowzroczność jest związana z nieprawidłową budową oka. Gałka oczna jest zbyt krótka. Dlatego promienie słoneczne nie mogą skupiać się na siatkówce. Ciekawostką jest, że u małych dzieci często występuje dalekowzroczność fizjologiczna. W takim przypadku wada ta ustępuje wraz z wiekiem.
Dalekowzroczność może pojawić się także na skutek niektórych chorób przewlekłych. Problemy ze wzrokiem są jednym z częstych powikłań cukrzycy typu 1 i 2. Zdarza się, że wada rozwija się po urazie mechanicznym gałki ocznej lub na skutek korekcji laserowej u osób z zaćmą.
Jak można leczyć dalekowzroczność?
Dalekowzroczność można korygować na kilka sposobów. Najbardziej popularne są:
- okulary korekcyjne,
- soczewki kontaktowe.
Zarówno w okularach, jak i soczewkach kontaktowych stosuje się soczewki skupiające o dodatniej mocy. W ich dopasowaniu należy zwrócić się o pomoc do lekarza okulisty lub optometrysty. Jedną z nowoczesnych metod leczenia dalekowzroczności jest terapia laserowa.
Dalekowzroczność a starzenie się organizmu
Dalekowzroczność jest wadą wzroku, która może rozwinąć się na skutek naturalnych procesów starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem soczewka sztywnieje, a tym samym nie może już poprawnie akomodować. Wówczas pojawiają się problemy z ostrym widzeniem. Wadę tego typu również można korygować przy pomocy wszystkich dostępnych metod (łącznie z laseroterapią).
Czy dalekowzroczność jest groźną wadą?
Dalekowzroczność, która jest odpowiednio korygowana, nie stanowi zagrożenia. Może się jednak zdarzyć, że wada pogłębi się wraz z wiekiem i konieczne będzie zastosowanie szkieł o większej mocy. Warto jednak pamiętać, że brak korekty grozi powstaniem zeza lub podwójnego widzenia. Jednak największym zagrożeniem nieleczonej dalekowzroczności jest niedowidzenie.