W związku ze zbliżającymi się feriami, a także wypoczynkiem poza granicami naszego kraju policjanci radzą użytkownikom kart, jak bronić się przed tego rodzaju oszustwami i jak postąpić, jeśli już padniemy ich ofiarą.
" Skimming" to termin zaczerpnięty z języka angielskiego i odnosi się do przestępczego wykorzystania kart płatniczych. Przestępstwo to polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, płatniczej, kredytowej itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, która w środowisku elektronicznym zachowywać się będzie identycznie jak karta oryginalna. Transakcje dokonane przy użyciu kopii kart obciążają prawowitego posiadacza karty, niejednokrotnie przy jego nieświadomości.
Karty mogą być kopiowane w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta. Szczególnie groźną odmianą skimmingu jest skimming bankomatowy. W tym przypadku przestępcy instalują specjalistyczne urządzenia, służące do pozyskiwania danych z paska magnetycznego kart oraz kodów "PIN". Urządzenia te mogą być montowane zarówno na bankomatach, jak i w ich wnętrzu.
Istotnymi elementami na jakie należy zwrócić uwagę przy bankomacie są: wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej sprawdźmy czy nie widać zewnętrznych urządzeń; klawiatura do autoryzacji transakcji kodem "PIN", - sprawdźmy czy nie odbiega od autentycznej swoim wyglądem; górna część bankomatu - różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu; mogą one ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie "zarejestrować" wprowadzany kod "PIN". - zakrywajmy dłońmi klawiatury podczas wpisywania numeru pin karty.
Jeśli stwierdzimy, że staliśmy się ofiarą skimmingu:
Jeśli zauważymy na bankowym wyciągu transakcje, których nie wykonaliśmy, natychmiast trzeba powiadomić o tym bank oraz zastrzec kartę płatniczą. Należy też sprawdzać stan naszych rachunków, do których są dołączone karty, nawet kilka razy w miesiącu. Nawet jeżeli na wyciągu bankowym pojawi się niewielka kwota salda, powinniśmy to sprawdzić. Przestępcy często testują karty płatnicze początkowo kradnąc małe kwoty. W sytuacji, gdy jesteśmy przekonani, że padliśmy ofiarą przestępstwa, należy o tym powiadomić Policję.