Na wstępie prezes Władysław Chodkiewicz, burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż oraz kierownik NZOZ przychodnia w Tarnogrodzie Roman Cichocki złożyli życzenia noworoczne wszystkim przybyłym. W dalszej części spotkania w ramach Tarnogrodzkiej Szkoły Cukrzycy odbył się wykład pt. "Choroba nerek wywołana cukrzycą", który poprowadził lek med Roman Cichocki.
Podczas wykładu zebrani usłyszeli o roli nerek w cukrzycy, o tym, jak ważny w życiu człowieka jest ten organ. - Nerki regulują równowagę kwasowo-zasadową krwi, magnezowo-fosforanową, wodną, elektrolitową. Za pomocą wytwarzanych hormonów regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz wytwarzanie hemoglobiny krwi, oraz wiele innych istotnych dla człowieka procesów życiowych. Dlatego dbanie o prawidłowe funkcjonowanie nerek ma tak ważne znaczenie dla prawidłowego działania organizmu człowieka - mówił lek med Roman Cichocki.
Cichocki mówił również o tym jak bardzo ważne jest badanie nerek, m.in. te, które wykonywane jest na próbkach krwi i moczu pacjenta i jest pierwszym sposobem wykrycia schorzeń nerek i ich uszkodzenia. Mówił także o tym jak cukrzyca i nadciśnienie może powoli i po cichu niszczyć nerki. - Nadciśnienie przyspiesza miażdżycę i prowadzi do zwężenia naczyń, co wpływa na niewydolność nerek. Od kilku lat nefropatia cukrzycowa (niewydolność nerek wywołana przez cukrzycę) jest najczęstszą przyczyną rozpoczęcia leczenia hemodializami. Sposób leczenia zależy od rodzaju choroby nerek lub układu moczowego. Wczesne rozpoznanie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia. Niezbędne może okazać się zachowanie odpowiedniej diety, leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. W przypadku utraty zdolności nerek do usuwania produktów rozkładu i wody z organizmu, kilka razy w tygodniu pacjent poddawany jest dializie przy pomocy urządzenia przejmującego filtracyjną funkcję nerek. W przypadku niewydolności nerek można również wykonać przeszczep. Pacjenci z cukrzycą lub nadciśnieniem powinni kontrolować ciśnienie i poziom cukru we krwi, co pozwala zapobiegać uszkodzeniu nerek, lub minimalizować jego stopień - mówił Cichocki. - Jeśli ta tendencja nie zostanie powstrzymana, za kilka lat nie będziemy w stanie sfinansować dializoterapii dla tych chorych, których liczba stale rośnie - dodał.
Podczas wykładu zebrani usłyszeli również o tym, że w ysoki poziom cukru to wróg nerek. Lekarz zaznaczył, ze ź le leczona cukrzyca typu I średnio po około 25 latach kończy się dializami.
Mówił również o nefropatii cukrzycowej, jej objawach oraz o tym jak ją leczyć.
Tego dnia oprócz wykładu wręczono także odznaczenia i dyplomy. Z rąk członka Zarządu Wojewódzkiego PSD w Lublinie - prezesa Koła diabetyków w Tarnogrodzie Władysława Chodkiewicza oraz Sekretarza Sądu Koleżeńskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD w Lublinie Jana Hassa odznaczenie "Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków" otrzymała Maria Kucharska, a dyplomy podpisane przez Prezesa Zarządu Głównego PSD Andrzeja Baumana otrzymali lek med Jolanta Mazurek i lek med Grażyna Klenk - Jarząbek.
Na zakończenie zebrani omówili następne spotkania wraz ze spotkaniem integracyjnym, które będzie organizowane w Różańcu i połączone będzie z badaniami bezpłatnymi dla mieszkańców w ramach akcji " Zdrowe Miasto i Gmina Tarnogród". Zebrani przyjęli również plan pracy koła na 2011r oraz plan na akcję " Zdrowe Miasto i Gmina Tarnogród".