Śladami historii
Z każdym miastem wiąże się jakaś historia. Warto poznać jego najskrytsze tajemnice, lecz do tego trzeba się odpowiednio przygotować. Zacznijmy od odwiedzenia biblioteki, gdzie możemy znaleźć kopie starych kronik miejskich. Z nich dowiemy się, co znajdowało się na współczesnych terenach, zapoznamy się z dawnymi mapami i będziemy mogli porównać je z tymi aktualnymi. Z pewnością też uda nam się znaleźć jakiś obiekt, o którego istnieniu do tej pory nie wiedzieliśmy. Będzie to świetny punkt docelowy miejskiej wycieczki. Dobrym pomysłem będzie również skontaktowanie się z miejskim historykiem, od którego możemy dowiedzieć się rzeczy nieopisanych w żadnych dostępnych źródłach. Być może zainspiruje nas to do historycznej eksploracji naszego miasta i poznania go z zupełnie innej strony.
Escape room
Kolejna z propozycji jest już bardziej współczesna i cieszy się rosnącą popularnością niemal na całym świecie. Escape roomy, bo o nich mowa, to rozrywka dostępna w wielu dużych miastach. Cała zabawa polega na tym,że jako grupa musimy wydostać się z pomieszczenia mając do dyspozycji jedynie kilka podpowiedzi w postaci zagadek. Do ich rozwiązania potrzeba jednak nieco sprytu, ale przede wszystkim współpracy i komunikacji pomiędzy członkami ekipy. Zabawa jest niezwykle wciągająca i w większości przypadków może przyprawić o dreszczyk emocji rodem z najstraszniejszego horroru. Utrudnieniem zabawy jest ograniczony czas. Na ucieczkę mamy bowiem 60 lub 90 minut, w zależności od stopnia trudności gry, natomiast wrażenia i emocje będą nam towarzyszyły jeszcze długo po opuszczeniu lokalu.
Miejskie podchody
Podchody to popularna gra, którą zna niemal każdy z nas niezależnie od wieku. Gra polega na tym, że towarzystwo podzielone jest na dwie drużyny. Pierwsza ekipa ma zadanie uciekać pozostawiając po drodze wskazówki dla drużyny tropiącej. Mogą to być strzałki rysowane kredą na chodniku lub zagadki ukryte w mniej lub bardziej widocznym miejscu. Zadaniem drugiej ekipy jest odnalezienie uciekających w jak najszybszym czasie. Taka zabawa może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin - w tym czasie możemy solidnie się zmęczyć, więc przekąski i termos z herbatą na drogę będą jak najbardziej wskazany. Warto również ubrać nie krępującą ruchów odzież oraz wygodne obuwie sportowe do chodzenia, gdyż trasa może być bardzo zróżnicowana.
GEOcaching
Geocaching to nic innego jak współczesne poszukiwanie skarbów. Gra jest popularna na całym świecie i niemal w każdej lokalizacji znajdziemy pojemnik ze skarbem lub logbookiem. Cała zabawa opiera się o zlokalizowanie punktów za pomocą GPSa. Skarby zwykle są dobrze ukryte i ich odnalezienie niekiedy wymaga sporego wysiłku na przykład wspinaczki po murze. Gdy już odnajdziemy dany pojemnik, nie wolno nam zabierać jego zawartości, chyba, że instrukcja wyraźnie na to wskazuje. Możemy jednak dołożyć nasz własny skarb i wpisać się do wspomnianego wcześniej logbooka, czyli karteczki, na której notujemy nasz nick oraz datę i godzinę przybycia do danego punktu. GEOcaching to niezwykle wciągająca zabawa, która raz rozpoczęta, będzie nam towarzyszyła na każdym wyjeździe, bez względu na to, w jakim mieście czy kraju będziemy.
Pomysłów na miejskie atrakcje jest wiele. Wystarczy odrobina wyobraźni i chęci, aby zamienić miasto w prawdziwy park rozrywki.