W szkolnym etapie olimpiady, organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wzięło udział ponad 34 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski, w tym 1,6 tys. z województwa lubelskiego. Do etapu wojewódzkiego w regionie zakwalifikowało się natomiast dwadzieścia trzyosobowych zespołów, reprezentujących szkoły. W piątek (15.03) drużyny spotkały się w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, żeby zmierzyć się z kolejnym testem o ubezpieczeniach, emeryturach, zasiłkach i prowadzeniu firmy. - Na tym etapie życia młodzi ludzie powinni mieć wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, dlatego że za chwilę będą mogli podejmować pracę i warto by wiedzieli, co to znaczy ubezpieczać się od różnych życiowych ryzyk - zaznacza Barbara Owsiak, wicedyrektor Gabinetu Prezesa ZUS.
Najwięcej punktów (24 z 25 możliwych) uzyskały reprezentantki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Tuż za nimi były uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, z 23 punktami: Emilia Pawlos, Wiktoria Nowak i Kamila Skrzypa. To zapewniło im drugie miejsce w etapie wojewódzkim olimpiady. Na trzecim miejscu uplasował się zespół z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, w składzie: Weronika Garbacz, Nela Mróz i Mariola Pac.
Regulamin olimpiady przewiduje też "dzikie karty", które umożliwiają udział w finale dodatkowym zespołom. Mogą je otrzymać drużyny, które mimo uzyskania jednych z najwyższych wyników w skali całej Polski, nie wygrały w swoim województwie. To szansa dla uczennic z I LO im. ONZ. O tym, do kogo w kraju trafią "dzikie karty", dowiemy się z końcem marca. Finał olimpiady odbędzie się 26 kwietnia. Informacje o konkursie można śledzić m.in. na Facebooku, na fanpage'u https://fb