Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju wraz ze Starostwem Powiatowym zorganizowali konferencję pn. "Krajowy Fundusz Szkoleniowy - inwestycja w rozwój kadr", skierowaną do pracodawców prowadzących działalność na terenie powiatu biłgorajskiego. Spotkanie odbyło się we wtorek, 26 lutego w Starostwie Powiatowym.
Wszystkich zebranych powitała dyrektor PUP w Biłgoraju Danuta Łagożna. Jak podkreślał starosta Andrzej Szarlip Zarząd Powiatu ma szerokie plany współpracy z pracodawcami z terenu powiatu biłgorajskiego, ponieważ od aktywności lokalnych przedsiębiorstw zależy rozwój całego powiatu, funkcjonowanie jego mieszkańców i bogacenie się mieszkańców Biłgoraja i całego powiatu. - Chcemy wsłuchiwać się w Państwa problemy, jesteśmy po to aby pomagać ludziom aktywnym, którzy tworzą potencjał Ziemi Biłgorajskiej - zapewniał starosta Szarlip.
Celem konferencji było przedstawienie priorytetów wydatkowania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2019 roku, zakresu przedmiotowego i podmiotowego wsparcia, wysokości pomocy na realizację form kształcenia ustawicznego. Uczestnicy spotkania poznali również zasady przyznawania środków z KFS i realizacji umowy - obowiązki stron umowy, sposób i termin rozliczenia otrzymanych środków, czy warunki wypowiedzenia umowy.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy w celu zapobiegania utraty zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego.
Środki KFS pracodawca może przeznaczyć m.in. na kursy i studia podyplomowe, egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych, badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu, czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Szczegóły dotyczące naboru wniosków oraz zasad przyznawania środków można znaleźć na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju: http://bilgoraj.praca.gov.pl.