"Różnorodność nas uskrzydla!" to projekt dzięki któremu młodzież szkolna pozna wartość różnorodności i odmienności kulturowej. Uczniowie będą mogli kształtować w sobie postawę tolerancji i szacunku wobec innych kultur. Nauczą się rozpoznawać wokół siebie przejawy dyskryminacji, oraz świadomie i aktywnie będą się im przeciwstawiać. Uczestnicy projektu będą także rozwijać postawę obywatelską, poprzez upamiętnienie postaci ważnych dla lokalnej społeczności, które zasłużyły się dla odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na początku września do szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu biłgorajskiego skierowane zostało zaproszenie do udziału w projekcie: "Różnorodność nas uskrzydla!". Nabór uczestników do projektu przeprowadzany jest bezpośrednio w zgłoszonych szkołach przez zainteresowanych nauczycieli. W każdej z zaangażowanych w projekt szkół utworzona zostanie przynajmniej jedna około 15 osobowa grupa młodzieży w wieku 11-15 lat. Udział w projekcie jest bezpłatny. W zamierzeniu Fundacji Pomocy Dzieciom "Krzyk" w projekcie weźmie udział łącznie 150 uczniów ze wsi i miast naszego powiatu.
"Różnorodność nas uskrzydla!" jest projektem składającym się z szeregu wielorakich działań realizowanych w ciągu całego roku szkolnego. Grupy młodzieżowe pod kierunkiem swoich nauczycieli podejmować będą zadania na terenie szkoły a także w środowisku lokalnym. Młodzi ludzie wykorzystają do tego własną inwencję twórczą i indywidualne zdolności.
Jesienią (IX-XII br.) w zgłoszonych szkołach odbędą się trzydniowe warsztaty "Łączy nas wiele" dla uczestników projektu. W trakcie warsztatów uczniowie poznają czym jest wolontariat i filantropia. Nauczą się także, jak zaangażować się w sprawy publiczne w lokalnym środowisku. Warsztaty umożliwią młodzieży nabycie odpowiednich umiejętności a następnie dadzą możliwość praktycznego działania. Pomogą w rozbudzeniu aktywności i przygotują do zaplanowania własnych inicjatyw. Wyłonią także młodzieżowych liderów w poszczególnych szkołach.
"Kraina inicjatyw" jest działaniem, które uczniowie przy wsparciu dorosłych opracują i zrealizują od stycznia do maja 2019 roku. Wszystkie grupy podejmą zadania, dzięki którym uczestnicy poszerzą swoją wiedzę na temat różnorodności kulturowej i podzielą się nią w swoim najbliższym otoczeniu. Na realizację tych zadań każda z grup otrzyma środki finansowe. Inicjatywy realizowane przez młodzież będą utrwalać postawę poszanowania różnorodności kulturowej, tolerowania odmienności i reagowania na przejawy dyskryminacji. Dodatkowym zadaniem jest upamiętnienie znaczących osób dla społeczności lokalnej, które zasłużyły się w odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W tym samym czasie (III-IV) zaplanowane są "Wizyty studyjne szlakiem różnorodności". Wezmą w nich udział wyróżniający się zaangażowaniem liderzy grup z każdej szkoły. Młodzież pojedzie na dwudniową wycieczkę do Lublina i trzydniową wycieczkę do Warszawy. Podczas wizyt studyjnych liderzy młodzieżowi podniosą swoje kompetencje społeczne, a także będą mieli okazję do wymiany doświadczeń.
Na zakończenie projektu w czerwcu zorganizowany zostanie "Festiwal różnorodności". Będzie to impreza, która zgromadzi wszystkie osoby zaangażowane w projekt "Różnorodność nas uskrzydla!". Poszczególne grupy młodzieżowe przedstawią wtedy efekty swoich działań realizowanych w szkołach i dla społeczności lokalnych. Dowolna forma prezentacji własnych inicjatyw będzie zapewne okazją do występów artystycznych, wernisaży, rozmów i świetnej zabawy.
"Różnorodność nas uskrzydla!" jest projektem przygotowanym przez Fundację Pomocy Dzieciom "Krzyk" w Biłgoraju. Partnerem formalnym w realizacji tego projektu jest Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju. Jest to zadanie publiczne dofinansowane z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Operatorem programu jest Narodowy Instytut Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.