Tegoroczny sezon grypowy zapamiętamy na długo. Tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku zachorowało prawie 2 tys. osób. Największą ilość zachorowań biłgorajska Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna zanotowała w ostatnim tygodniu stycznia. Wtedy na grypę zapadło aż 400 osób, czyli ponad 100 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i aż 5 razy więcej niż w 2016r.
W lutym było już lepiej, chorowało od 200 do 300 mieszkańców tygodniowo. O tym podsumowaniu pisaliśmy w artykule pt. Szczyt zachorowań na grypę za nami?.
W marcu grypa nieco się uspokoiła, ale i ość notowanych przez biłgorajski sanepid zachorowań na grypę wśród mieszkańców powiatu jest spora.
Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl rzecznik PSSE w Biłgoraju Joanna Sarzyńska w połowie marca, czyli od 16 do 22 marca, było 166 zachorowań. Pogoda nas nie rozpieszcza, warto, mimo kalendarzowej wiosny, bardziej zadbać o swoje zdrowie. Powikłania po grypie mogą być bowiem bardzo groźne. Pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą nas uchronić przed zachorowaniem. Przede wszystkim przestrzegajmy zasad higieny oddychania:
- w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
- poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwość częstego mycia rąk,
- jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe - twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,
- w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
- unikaj bliskiego kontaktu "twarz w twarz" z innymi podróżnymi,
- unikaj masowych zgromadzeń.
Nie lekceważ grypy - chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo - stawowe, kaszel, ból gardła - zostań w domu, a w przypadku nasilenia objawów - zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.