Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.12.21 18:08 | aktualizacja: 2017.12.21 18:25

Powiatowe spotkanie opłatkowe

Po ostatniej w tym roku sesji Rady Powiatu, samorządowcy, kierownicy jednostek, pracownicy starostwa oraz zaproszeni goście podzielili się opłatkiem.
Powiatowe spotkanie opłatkowe
Powiatowe spotkanie opłatkowe

Tradycyjnie, jak co roku, po przedświątecznej sesji radni, pracownicy starostwa oraz zaproszeni goście, wspólnie uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym. Na bok zostały odłożone spory i różnice polityczne. Życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim obecnym złożył przewodniczący Rady Powiatu Piotr Majcher. - Na święta chciałbym życzyć, przede wszystkim, spokoju i miłości, aby mądrość i ciepło płynące z bożego żłóbka były przekazywane przez nas innym. By ten nowy rok był lepszy, by nam nie zabrakło sił, nasza współpraca układała się jak najlepiej, a wszelka pomyślność była państwa udziałem - mówił przewodniczący Piotr Majcher.

Fragment Pisma św. przeczytał ksiądz kanonik Witold Batycki i złożył wszystkim życzenia. - Życzę wam, aby jak najlepiej działo się w waszych rodzinach. Bo jeśli w rodzinie jest szczęście i radość, to i na co dzień, w pracy jest uśmiech - mówił ksiądz kanonik Witold Batycki. Po wysłuchaniu życzeń uczestnicy spotkania zaśpiewali kolędę i podzielili się opłatkiem.

RED.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
RED. dodany
 
Odsłon: 5046
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
87c-b32
~ muo  Czuć gumowca i taczkę gnoju
21 grudnia 2017
+15
-1
Ostatnio dodane komentarze
cee-e45
~ gość   znów będą się dzielić opłatkiem , kolędy , aż do Wielkanocy ,wzajemna adoracja .
22 grudnia 2017
+3
-0
d4f-410
~ Wyborca   Urzędasy w godzinach pracy urządzają sobie ,,opłatek" A co tam, siedzieć za biurkiem i się nudzić. Można przecież zrobić sobie trochę luzu. Ksiądz też się pofatygował. Zawsze to z samorządową sitwą nepotyczną lepiej trzymać się razem w/g starej zasady, że rządy pana, wójta i plebana przynoszą korzyść każdemu z nich. Gdyby ksiądz miał trochę honoru i szacunku dla Kościoła to by tym samorządowym obibokom kazał przyjść do kościoła na opłatek po godz 15 gdy skończą pracę. Zaprosił by też innych mieszkańców co chcą się podzielić opłatkiem z tymi, którzy powiatowy szpital oddali szemranej spółce, która wydmuchawszy firmę z forsy zwróciła się do sądu o ogłoszenie upadłości.Ale nie, pleban trzyma z opresyjną samorządową sitwą. Brak tylko sztandarowych działaczy PSL-ZSL-u. Jasia Burego, byłego posła z Rzeszowa i Władka Serafina co w Biszczy z posłanką tamtejszą kankana tańczył, napiwszy się miejscowej okowity. Ale obaj juz w mamrze siedzą. Ten z Rzeszowa to łapówy brał w postaci sztabek złota i chomikował je w skrytce u biskupa a drugi wyłudził ze SKOK Wołomin 6 milionów zł, fałszował dokumenty i prał brudną kasę w pralce ,, Frania" I starosta biłgorajski jako PSL-owiec powinien zorganizować służbowy samochód i odwiedzić ich we Wronkach, oczywiście jak nakazuje zwyczaj z opłatkiem.
22 grudnia 2017
+2
-0
756-00f
~ kk   Drodzy Panowie, pamiętajcie proszę, że w Europie wąsy wyszły z mody mniej więcej sto lat temu, a w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
21 grudnia 2017
+3
-3
87c-b32
~ muo   Czuć gumowca i taczkę gnoju
21 grudnia 2017
+15
-1
635-31b
~ me   spotkanie kolesi . Spowiadali się przed opłatkiem i zrobili poprawę ?Jak farbowany komuch może się dzielić opłatkiem?Chrystus i Lenin to nie koledzy
21 grudnia 2017
+13
-2
c7d-abe
~ j 64   Po roku 1989 upowszechnił się zwyczaj organizowania w różnych środowiskach i instytucjach spotkań przedświątecznych, określanych jako wigilie. Są więc spotkania wigilijne w zakładach pracy, szkołach, w różnych środowiskach. Jest to może efekt odreagowania dawnych czasów, kiedy w szkołach czy zakładach pracy zabronione były wszelkie elementy religijne, a święta symbolizował jedynie stwór zwany Dziadkiem Mrozem i choinka. Z drugiej strony jest to pewnie potrzeba serca, by ludziom, z którymi przebywamy w szkole czy w zakładzie pracy, powiedzieć serdeczne życzenia.
Świętujemy w szkole....
Wigilia w domu ma wypracowane formy, ma ogromne bogactwo świątecznych tradycji. Te w szkołach, zakładach pracy wyglądają różnie. W szkołach, zwłaszcza w młodszych klasach, dzieci z nauczycielkami przygotowują jasełka, przynoszą smakołyki i dzielą się opłatkiem. Czasami potrawy przygotowują rodzice. Dzieci lubią takie uroczystości i wkładają w ich przygotowanie wiele serca i pomysłowości. Gorzej jest w szkołach średnich. Opowiadał o takiej "wigilii" jeden z uczniów szkoły średniej: "Chodziłem z opłatkiem kupionym w supermarkecie, dzieliłem się nim z innymi, a potem było jedzenie. Kolęd nikt nie śpiewał. Wystarczył magnetofon z kolędami wykonywanymi po angielsku, bo to bardziej europejskie. Mam jakiś niesmak, poczucie jakiejś obłudy i zakłamania. Łamanie się opłatkiem czy składanie szczerych życzeń ma sens, gdy dotyczy osób, które łączą jakieś więzi emocjonalne czy w rodzinie, czy w gronie przyjaciół. A klasy przecież się nie wybiera. Według mnie wigilia klasowa to pomyłka". Zdarza się, że taka wigilia jest tylko pretekstem do zawieszenia lekcji. Bywają wigilie w szkołach, gdzie jedyną potrawą na takiej uroczystości jest pizza i coca-cola. W niektórych szkołach jest oddzielna wigilia dla uczniów i osobna dla nauczycieli. To już chyba parodia wigilii - symbolu jedności i miłości.
....i w zakładzie pracy
Inaczej wyglądają spotkania wigilijne w zakładach pracy. Ze względu na specyfikę miejsca, najczęściej zatrudniane są firmy cateringowe lub takie spotkania organizowane są w lokalach gastronomicznych. Specyfika tych miejsc sprawia, że często takie zakładowe wigilie stają się parodią świętowania wigilii.
Opowiadał jeden z uczestników takiej „wigilii w jakiejś knajpce. - Na początku był opłatek, ale zaraz później pijaństwo, głupie dowcipy z salwami pustego śmiechu. Głośne rozmowy towarzyszące zalotom. Co to miało wspólnego z prawdziwą wigilią? Zarobiła restauracja, ten i ów popił sobie na koszt firmy, szef firmy miał poczucie dumy, że kultywuje piękne tradycje - i wszyscy zadowoleni. Tylko co to ma wspólnego z wigilią? Dodam, że wielu nie znosi powszechnego obściskiwania i obcałowywania, i wolałoby, aby nie udawać w pracy domowej atmosfery.
Czy to jest wigilia, czy to jest...
Przykładów można podawać więcej. Te może są skrajne, ale pozostaje pytanie, o jaką wigilię chodzi? Czy te zakładowe i szkolne, zwłaszcza w szkołach średnich, przypominają, choć trochę tę tradycyjną?
Zastawiony stół, coraz częściej z alkoholem. Jedynym elementem takiej wigilii często pozostaje tylko opłatek. Nie ma wspólnej modlitwy, czytania Pisma Świętego, śpiewania kolęd... Bardzo często takie wigilie stają się zwyczajnym spotkaniem przy tzw. butelce. Pytał ktoś retorycznie: Czy ktoś słyszał, żeby przy takich „wigilijnych" stołach mówiono o Narodzeniu Pana Jezusa? Wydaje się, że takie zakładowe "wigilie" nie mają też nic wspólnego z bożonarodzeniowym duchem i wręcz wypaczają ideę spotkań w duchu bożonarodzeniowym. Niejednokrotnie są sztuczne, nienaturalne i sprowadzają się do zwykłych przyjęć. Nie nazywajmy tych spotkań wigilią, bo tak mijamy się z właściwym znaczeniem Wigilii Bożego Narodzenia. Zasadnym wydaje się pytanie, czy ludzie wierzący powinni uczestniczyć w takich wydarzeniach, które udają obrzędy chrześcijańskie, ale w rzeczywistości nimi nie są.
Wigilia jest jedna
Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest tylko jedna i przypada 24 grudnia. Co więc z "wigiliami w szkołach i zakładach pracy? Pewnie nie można ich całkowicie potępiać. Chociaż uważam, że wieczerzę wigilijną powinno się przeżywać we wspólnocie, z którą mieszka się na co dzień. Takie spotkania mają swoją wartość. Wigilie "klasowe" niewątpliwie integrują klasę i pozwalają lepiej się poznać. Nie bez znaczenia jest i to, że takie spotkania pielęgnują i utrwalają tradycje, które powinno się przekazać młodym. Może też brak więzi w domach rodzinnych każe organizować "wigilię w zakładach pracy i w innych społecznościach. Trzeba jednak wyraźnie odróżnić Wigilię Bożego Narodzenia Pańskiego, która jest tylko jedna, od spotkań opłatkowych, których może być wiele w różnych środowiskach. Może te spotkania świąteczne przenieść na okres po świętach, kiedy czas jest spokojniejszy i trwa jeszcze radość świąt Narodzenia Pana? To zadanie dla duszpasterzy, katechetów i wszystkich wierzących, aby Wigilia była Wigilią.
21 grudnia 2017
+4
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w sobotę, godzina 08:46 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
w sobotę, godzina 21:36 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
w czwartek, godzina 13:21 Sól
Zderzenie osobówek na DW 858. Jedna osoba trafiła do szpitala
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w czwartek, godzina 08:50 Długi Kąt
Ciężarówka wjechała w pociąg
w środę, godzina 10:31 Obsza
Cztery stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w poniedziałek, godzina 17:52 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
w środę, godzina 13:56 Biłgoraj
Zmiany personalne w komendzie
w czwartek, godzina 18:35 Gmina Biłgoraj
Skarbnik gminy odwołana
Podczas IV sesji Rady Gminy Biłgoraj, która odbyła się w czwartek 27 czerwca, radni podjęli uchwałę o odwołaniu ze stanowiska skarbnik gminy Małgorzaty Kozłowskiej. Kto będzie pełnić tę funkcję?
we wtorek, godzina 19:05 Gmina Łukowa
Osobówka w rowie. Kierujący trafił do szpitala [AKTUALIZACJA]
w czwartek, godzina 12:25 Frampol
Praca burmistrza pod okiem radnych
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
W najbliższą sobotę 29 czerwca br. kolarki biorące udział w wyścigu "2. Tour de Pologne Women 2024" będą przejeżdżać przez powiat biłgorajski. Kolarki wjadą na teren powiatu biłgorajskiego od strony powiatu zamojskiego. W związku z tym wystąpią zmiany w organizacji ruchu oraz utrudnienia w gminach Frampol, Goraj, Turobin.
we wtorek, godzina 11:55 Powiat
Pieniądze na "dojazdówki"
w niedzielę, godzina 18:45 Biłgoraj
Strażacy z całej gminy rywalizują w Soli [WYNIKI]
w niedzielę, godzina 19:44 Frampol
Sołecka rywalizacja [WYNIKI]
Rada Sołecka w Woli Radzieckiej i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury we Frampolu zaprosili na VII Turnieju Miejscowości Gminy Frampol. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 23 czerwca na stadionie sportowym we Frampolu.
21 czerwca 2024 Rogale
Zderzenie 3 pojazdów. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
18 czerwca 2024 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl